Studia stacjonarne

Studia I stopnia
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN
AUTOMATYKA I ROBOTYKA
BUSINESS, SOCIETY AND TECHNOLOGY
ENERGETYKA
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
MECHANICAL ENGINEERING
TRANSPORT
 
Studia II stopnia
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN
AUTOMATYKA I ROBOTYKA
ENERGETYKA
FUTURE MOBILITY
INŻYNIERIA PRODUKCJI
MASTER IN MECHANICAL ENGINEERING
SMART MANUFACTURING
TRANSPORT
ZRÓWNOWAŻONE TECHNOLOGIE ENERGETYCZNE
 

Studia niestacjonarne

Studia I stopnia
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN
 

Podyplomowe

3D.MED - TECHNOLOGIE 3D W MEDYCYNIE - STUDIA PODYPLOMOWE
BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY - STUDIA PODYPLOMOWE

ul. Stefanowskiego 1/15

tel. 42 631 22 00, 42 631 22 03; 42 631 22 04

e-mail: w-1@adm.p.lodz.pl

www.mechaniczny.p.lodz.pl

    • MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów mechanika i budowa maszyn
      Mechanika i budowa maszyn to nowoczesność i tradycja. Studenci Politechniki Łódzkiej uczyli się mechaniki od samego początku istnienia naszej uczelni. Inżynier mechanik potrafi nie tylko dokręcać śruby, ale także projektować nowoczesne maszyny i urządzenia, a nawet znajdować rozwiązania, które ułatwią życie innym ludziom.
      Na zajęciach zobaczysz z bliska, jak z kawałka metalu można wykonać prawdziwe dzieło sztuki użytkowej. W czasie studiów będziesz mógł się zastanowić, który kierunek dyplomowania wybierzesz: mechanikę stosowaną, konstrukcję maszyn i systemów mechanicznych, technologie wiórowe lub bezwiórowe.
       
       

       

      Wymagania rekrutacyjne

       


      Studia I stopnia

       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Mechanika i budowa maszyn brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
      • Matematyka
      • Język obcy
      • Fizyka lub chemia

      Dowiedz się więcej

       


       


      Studia II stopnia

       

      Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Mechanika i budowa maszyn jest ocena wpisana w dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych oraz ocena z rozmowy kwalifikacyjnej.

       

      Dowiedz się więcej

    • AUTOMATYKA I ROBOTYKA

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów automatyka i robotyka
      Czy maszyny mogą zastąpić człowieka? Mają taką szasnę tylko wtedy, gdy zostaną zaprojektowane i zaprogramowane zgodnie z najnowszymi standardami. Jeśli chcesz poznać tajniki łączenia budowy i funkcjonowania robotów, to ten kierunek jest strzałem w dziesiątkę.
      To tutaj odkryjesz fundamentalne zasady, rządzące światem maszyn. Rozwiniesz umiejętności z zakresu metodyki prac projektowo-konstrukcyjnych, projektowania i programowania w systemach CAD/CAM, robotyki, regulacji automatycznej, projektowania mechanicznych układów automatyki i algorytmów obliczeniowych.
      Gwarantujemy zajęcia praktyczne w nowoczesnych laboratoriach oraz naukę programowania robotów i systemów automatyki, opartych na produktach światowych liderów: ABB, Motoman, Mitsubishi, Siemens. 
      Wymagania rekrutacyjne

       


      Studia I stopnia

       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Automatyka i robotyka brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
      • Matematyka
      • Język obcy
      • Fizyka lub chemia

      Dowiedz się więcej

       


       


      Studia II stopnia

       

      Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Automatyka i robotyka jest ocena wpisana w dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych oraz ocena z rozmowy kwalifikacyjnej.

      Dowiedz się więcej

    • BUSINESS, SOCIETY AND TECHNOLOGY

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów business, society and technology

      Program studiów Business, Society and Technology kształci profesjonalną i kreatywną kadrę inżynierską przygotowaną do działania w życiu gospodarczym i społecznym w dobie gospodarki cyfrowej, ukierunkowanej na współdziałanie o charakterze międzynarodowym.

      Poszerzona wiedza i umiejętności z obszaru nauk o zarządzaniu i jakości oraz nauk technicznych dają kompetencje do oceny procesów przedsiębiorstwa pod kątem zaawansowania technologicznego w dobie Industry 4.0, kreatywnego doboru i projektowania metod oraz narzędzi zarządzania przedsiębiorstwem, wykorzystywania odpowiedniego oprogramowania do zintegrowanego zarządzania procesami oraz wprowadzania rozwiązań zmniejszających ryzyko w procesach firmy, z uwzględnieniem ich cyberbezpieczeństwa.

      W ramach realizacji strategii nakreślonej przez konsorcjum European Consortium of Innovative Universities (ECIU), do którego należy Politechnika Łódzka, program studiów zawiera komponenty elastycznego modelu kształcenia, co umożliwi Ci uczestnictwo w ofercie mikromodułów oferowanych przez konsorcjum ECIU. Mikromoduły to formy kształcenia, które są zaprojektowane tak, abyś w ciągu zaledwie kilku tygodni lub miesięcy zdobył/ zdobyła konkretne, dobrane indywidualnie do Ciebie, umiejętności.

      Możliwość uczestnictwa w kursach, modułach i innych zasobach edukacyjnych z oferty ECIU, poza obowiązkowym programem studiów, zapewni Ci spersonalizowane doświadczenie edukacyjne, odpowiadające Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Może to być szczególnie przydatne, jeśli masz już konkretny cel zawodowy lub chcesz zdobyć konkretne umiejętności odróżniające Cię od standardowego profilu kompetencyjnego absolwenta kierunku Business, Society and Technology.

       

    • ENERGETYKA

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów energetyka
      To kierunek dla miłośników energii pod różnymi postaciami. Łączymy siły dwóch wydziałów, by wykształcić najwyższej jakości kadrę dla branży energetycznej. Poznasz procesy wytwarzania energii i przesyłania jej na duże odległości.
      Nauczysz się projektować i wykorzystywać maszyny i urządzenia w energetyce, przemyśle paliwowym, a także urządzenia cieplne i chłodnicze. Poznasz tajniki energii odnawialnej (pompy ciepła, turbiny wiatrowe, fotowoltaika), a także zagadnienia związane z pomiarami i automatyką przemysłową. Dbamy o to, by moc Was nie opuszczała – także po studiach.
      Oferujemy możliwość nieodpłatnego uzyskania uprawnień SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) oraz staże z atrakcyjnym wynagrodzeniem w lokalnych firmach z branży energetycznej.
      Wymagania rekrutacyjne

       


      Studia I stopnia

       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Energetyka brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
      • Matematyka
      • Język obcy
      • Fizyka lub chemia

      Dowiedz się więcej

       


       


      Studia II stopnia

      Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Energetyka jest ocena wpisana w dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych oraz ocena z rozmowy kwalifikacyjnej.

       

      Dowiedz się więcej

    • FUTURE MOBILITY

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów future mobility

      Kierunek Future Mobility to interdyscyplinarne studia dla inżynierów chcących zdobyć wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu projektowania, optymalizacji i zarządzania przyszłą oraz obecną infrastrukturą mobilności. Naszą misją jest wykształcenie specjalistów, którzy będą tworzyć nowy, łatwy, produktywny, bezpieczny i przyjazny dla środowiska transport.

      Nasi wykładowcy wprowadzą Cię w świat:

      • budowy i eksploatacji pojazdów. Poznasz różne typy pojazdów, w tym pojazdy elektryczne i autonomiczne, a także tradycyjne środki transportu, takie jak samochody, autobusy, a nawet samoloty. Dzięki zajęciom z zakresu dynamiki czy mechatroniki dowiesz się, jaki sposób pilot steruje śmigłowcem i samolotem. Zapoznasz się również z materiałami i technologiami stosowanymi w projektowaniu i budowie pojazdów;
      • elektrycznych i autonomicznych pojazdów. Dowiesz się, jakie są korzyści i wyzwania związane z pojazdami elektrycznymi i autonomicznymi. Poznasz infrastrukturę potrzebną do obsługi tych pojazdów, w tym systemy magazynowania energii, stacje ładowania i sieci komunikacyjne;
      • roli sztucznej inteligencji w mobilności. Poznasz możliwości aplikacyjne sztucznej inteligencji w zakresie predykcyjnej konserwacji i optymalizacji ruchu pojazdów. Dowiesz się, co to jest uczenie maszynowe, rozpoznawanie obrazów oraz przetwarzanie języka naturalnego, a także zapoznasz się z kwestiami etycznymi związanymi z zastosowaniem sztucznej inteligencji w transporcie;     
      • analityki danych. Dowiesz się, jak duże znaczenie mają dane dla przyszłej mobilności. Począwszy od zbierania i analizowania danych dotyczących wzorców ruchu i wydajności pojazdów, a skończywszy na wykorzystaniu danych do usprawnienia planowania transportu;
      • technologii 5G i ICT. Nauczymy Cię wykorzystywać technologie 5G i ICT w komunikacji między pojazdami oraz między pojazdami a infrastrukturą, a także jako wsparcie zarządzania ruchem w czasie rzeczywistym i zdalnej kontroli pojazdów.

       

    • INŻYNIERIA MATERIAŁOWA

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów inżynieria materiałowa

      Inżynieria materiałowa to nowoczesny i jeden z najbardziej wszechstronnych kierunków politechnicznych, na którego absolwentów nigdy nie zabraknie zapotrzebowania. Kończąc studia, to Ty wybierasz, gdzie chcesz pracować, ponieważ specjalistów od materiałów potrzeba w każdej dziedzinie przemysłu. Historia postępu pokazuje, że jej motorem napędowym są materiały, których poznawanie, tworzenie i modyfikowanie napędza rozwój świata, poprawia komfort życia i umożliwia dokonywanie przełomowych odkryć.

      Dzięki postępowi na polu inżynierii materiałowej ludzkość przeszła ogromną drogę od ery kamienia łupanego aż do dzisiaj. To na co teraz patrzysz, na czym siedzisz, czym jeździsz i co bierzesz do ręki, to przecież materiał, którego właściwości są tak opracowane, aby był jak najbardziej trwały, miły w dotyku, estetyczny, ekologiczny… Te cechy można wymieniać w nieskończoność.

      Kończąc kierunek inżynieria materiałowa możesz być inżynierem rozwoju świata, pokonywać kolejne granice w tworzeniu np.: ultralekkich wytrzymałych materiałów – by latać dalej, wyżej, taniej, pokonywać kolejne bariery w zdobywaniu kosmosu, ale również jeździć lepszym samochodem czy po prostu komfortowym rowerem. Studia na kierunku Inżynieria Materiałowa realizowane są w nowoczesnym budynku dydaktycznym, którego laboratoria wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt badawczy.

      Poznasz w nich tajniki obróbki cieplno-chemicznej materiałów, nauczysz się spawać i kształtować cechy materiałów za pomocą obróbki plastycznej, laserowej czy plazmowej. Nauczysz się tajników druku 3D, poznasz biomateriały do produkcji nowoczesnych wszczepów medycznych, nośników leków czy aktywnych powierzchni o właściwościach bakteriobójczych. Inżynieria materiałowa to kierunek, na którym nauczysz się przesuwać granice niemożliwego w kształtowaniu świata, który Cię otacza.

      Wymagania rekrutacyjne

       


      Studia I stopnia

       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Inżynieria materiałowa brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
      • Matematyka
      • Język obcy
      • Fizyka lub chemia

      Dowiedz się więcej

       


       


      Studia II stopnia

       

      Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Inżynieria materiałowa jest ocena wpisana w dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych oraz ocena z rozmowy kwalifikacyjnej.

      Dowiedz się więcej

    • INŻYNIERIA PRODUKCJI

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów inżynieria produkcji

      Dobry inżynier produkcji musi skutecznie łączyć teorię z praktyką. Właśnie dlatego poznasz niezbędną wiedzę nie tylko z obszaru technik wytwarzania i organizacji produkcji, ale także z zakresu prawa czy ekonomii. Zajęcia prowadzi wykwalifikowana i doświadczona kadra naukowa, która prowadzi swoje badania w powiązaniu z praktyką gospodarczą.

      W licznych laboratoriach i pracowniach poznasz zagadnienia dotyczące procesów produkcyjnych, które realizowane są w różnych dziedzinach przemysłu. A wszystko przy wykorzystaniu najnowszych metod kształcenia opartych na krajowych i międzynarodowych wzorcach.

      Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej www.programy.p.lodz.pl.
      Co zyskujesz?:
      • przygotowanie do pracy na stanowisku konstruktora, technologa, kierownika procesu produkcyjnego,
      • umiejętność pracy w zespole lub jako lidera, którego zadaniem jest rozwiązywanie złożonych interdyscyplinarnych problemów z dziedziny inżynierii produkcji,
      • umiejętność profesjonalnego przygotowania dokumentacji technicznej 2D, 3D,
      • zdolność posługiwania się nowoczesnymi narzędziami komputerowymi do projektowania procesów produkcyjnych i symulacji tj.: CAD, CAM, MRP, ERP,
      • szeroką wiedzę z planowania produkcji i utrzymania ruchu.
      Perspektywy zawodowe:
      • praca na stanowisku kierownika procesu produkcyjnego, technologa, konstruktora lub projektanta w przedsiębiorstwach produkcyjnych
      • zatrudnienie m.in. w branży przemysłu maszynowego, elektromaszynowego, motoryzacyjnego i precyzyjnego, własna działalność gospodarcza,
      • możliwość podjęcia studiów III stopnia, jak również pracy w ośrodkach
      • badawczo-rozwojowych lub firmach doradczych.
       

    • MASTER IN MECHANICAL ENGINEERING

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów master in mechanical engineering

      MASTER IN MECHANICAL ENGINEERING – studia realizowane w Centrum Kształcenia Międzynarodowego w ramach Wydziału Mechanicznego. Program obejmuje: mechanikę, wytrzymałość materiałów, materiały inżynierskie, automatykę i robotykę, przygotowanie praktyczne i teoretyczne do projektowania i eksploatacji urządzeń mechanicznych, podstawy konstrukcji maszyn, wykorzystanie oprogramowania wspomagającego prace inżynierskie, zaawansowane technologie wytwarzania, podstawy przedsiębiorczości i zarządzania, wybrane zagadnienia informatyczne, ekonomiczne, prawne oraz związane z ochroną środowiska.

      Wymagania rekrutacyjne

       


      Studia II stopnia

       

      Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Advanced mechanical engineering jest ocena wpisana w dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych oraz ocena z rozmowy kwalifikacyjnej.

      Dowiedz się więcej

    • MECHANICAL ENGINEERING

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów mechanical engineering

      Szukasz kierunku, który połączy mechanikę i automatykę? Chcesz poznać najnowsze teorie sterowania i zastosowań elektroniki? Pragniesz zyskać przygotowanie praktyczne i teoretyczne do projektowania oraz eksploatacji nowoczesnych urządzeń mechatroniki, a do tego opanować język angielski na poziomie zaawansowanym? Jeśli tak, to kierunek Mechanical Engineering jest właśnie dla Ciebie.

      Na kierunku Mechanical Engineering studenci poznają metody projektowania urządzeń mechaniczno-elektronicznych, podstawy inżynierii biomedycznej oraz zaawansowane technologie i nowe materiały. Nabywają umiejętności  posługiwania się profesjonalnym oprogramowaniem komputerowym, poznają wybrane zagadnienia informatyczne, ekonomiczne, prawne oraz związane z ochroną środowiska. Wszystko po to, by tworzyć i rozwijać urządzenia mechaniczne najwyższej jakości.

      Wymagania rekrutacyjne

       


      Studia I stopnia

       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Mechanical engineering brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
      • Matematyka
      • Język obcy
      • Język angielski
      • Fizyka lub chemia

      Dowiedz się więcej

    • SMART MANUFACTURING

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów smart manufacturing

      Kierunek Smart Manufacturing nastawiony jest na rozwijanie menadżersko-inżynierskich kompetencji XXI wieku, które pozwolą sprostać wymaganiom szybko zmieniającego się otoczenia technologicznego. Studiując na tym kierunku, staniesz się biegły w korzystaniu z technologii i jej najnowszych osiągnięć, zyskasz umiejętność pracy z innymi specjalistami, w tym projektantami, architektami i kierownikami projektów. Będziesz także skutecznie prowadzić i zarządzać projektami, zespołami oraz zasobami - bez problemu dostosujesz się do nowych technologii i zmieniających się środowisk.

      Kierunek wpisuje się również w założenia strategii kształcenia promowanej przez konsorcjum European Consortium of Innovative Universities (ECIU), którego Politechnika Łódzka jest członkiem. Głównym filarem tej strategii jest wdrożenie elastycznych ścieżek kształcenia nakierowanych na zdobywanie różnorodnych kompetencji. Będziesz mógł skorzystać z innych form kształcenia oferowanych nie tylko w Politechnice Łódzkiej, ale również w ramach konsorcjum ECIU.

       

    • TRANSPORT

      Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów transport
      Produkcja to nie wszystko. Żadna gospodarka nie mogłaby funkcjonować bez transportu i jego podstawowych funkcji usługowych. Dlatego tak ważne jest, aby wykształcić specjalistów, odpowiedzialnych za budowę, obsługę, naprawę środków i systemów transportu oraz za sprawne zarządzanie firmą transportową.
      Nasi wykładowcy pomogą Wam opanować wiedzę z inżynierii mechanicznej, zagadnień sterowania ruchem, automatyki prowadzenia pojazdów, ekonomiki transportu, a także zarządzania ryzykiem przedsiębiorstwa transportowego i łańcucha dostaw. Wiele zajęć laboratoryjnych i projektowych pozwoli przekuć teorię w praktykę. Poznacie tajniki hybrydowych układów napędowych i komputerów sterujących pracą silników.
      Przybliżymy Wam, jak działają algorytmy sterujące układami ASR, ABS, ESP. Dowiecie się, ile wspólnego mają przekładnie planetarne z naszym układem słonecznym, co to jest zielona fala i co kryje się w automatycznej skrzyni biegów. Nauczymy Was, co to jest proces i usługa logistyczna oraz na czym polega spedycja.
      Dzięki temu uruchamianie i eksploatacja środków i systemów transportu, a także planowanie usług przewozowych, nie będą stanowiły trudności, zarówno na drogach i szynach, jak i w halach przemysłowych. Nasi studenci potrafią rozwiązywać problemy transportowe z uwzględnieniem warunków techniczno-ekonomicznych, prawnych, technologicznych i logistycznych, z zachowaniem bezpieczeństwa i wymagań środowiskowych.

    • ZRÓWNOWAŻONE TECHNOLOGIE ENERGETYCZNE

      Od dłuższego czasu obserwuje się trend polegający na stopniowym zastępowaniu konwencjonalnych źródeł energii źródłami odnawialnymi oraz na poprawie efektywności energetycznej urządzeń i procesów. Poszukiwania nowych, „czystych” źródeł energii doprowadziły do ożywionych dyskusji nad włączeniem energii pochodzącej z siłowni jądrowych do krajowego miksu energetycznego. Te czynniki, wraz z potencjałem tkwiącym w kadrze naukowej Instytutu Maszyn Przepływowych oraz Instytutu Elektroenergetyki, dały początek inicjatywie utworzenia nowego kierunku na studiach II stopnia.

      Współczesna gospodarka energetyczna przechodzi głęboką transformację. Coraz częściej stosuje się technologie energetyczne minimalizujące wpływ na środowisko, ogranicza się korzystanie z paliw kopalnych i na szeroką skalę wprowadza się wykorzystanie odnawialnych źródeł do produkcji energii. Na rynku pracy potrzeba specjalistów mających niezbędne kompetencje do wprowadzania i udoskonalania nowych technologii energetycznych oraz zwiększania efektywności energetycznej procesów.

      Program studiów kładzie nacisk na zagadnienia szeroko rozumianej dekarbonizacji energetyki, głównie z odnawialnych źródeł energii (OZE), energetyki jądrowej, czystych technologii węglowych (CTW) z uwzględnieniem metod sekwestracji dwutlenku węgla (CCS – Carbon Capture and Storage) oraz zagadnienia poprawy efektywności energetycznej procesów. Nabyte kompetencje pozwalają na podjęcie zatrudnienia w obszarze nowoczesnej energetyki konwencjonalnej, energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii oraz wchodzącej w okres dynamicznego rozwoju energetyki jądrowej.

       

    • BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY - STUDIA PODYPLOMOWE

      Uczelnie Łódź - studia podyplomowe na kierunku Bezpieczeństwo i higiena pracy
      Po ukończeniu studiów podyplomowych absolwent potrafi:
      • kontrolować i oceniać stan bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzić postępowanie powypadkowe oraz opracować wnioski wynikające z zaistniałych wypadków i chorób zawodowych,
      • doradzać i szkolić w zakresie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
      • opracowywać, przedstawiać, podejmować działania eliminujące lub ograniczające oddziaływanie czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych,
      • organizować, podejmować efektywną współpracę z wewnętrznymi i zewnętrznymi organizacjami w celu zapewnienia właściwego stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
      • prowadzić dokumentację związaną z ochroną pracy.
      Cel studiów:
      Przygotowanie uczestników do realizacji zadań służb bezpieczeństwa i higieny pracy, wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 1997 nr 109 poz. 704) z późn. zmianami. Studia uprawniają absolwentów do pracy na stanowiskach służb BHP zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004r. (Dz.U.nr 246 poz.2468).

 

 

łódź akademicka