Previous Frame

Jakie profity i korzyści czekają na Ciebie w różnych branżach?

Wykonywana przez nas praca z reguły jest głównie źródłem zarobku, który ma nam gwarantować życie na odpowiednim poziomie. Inne aspekty to zawodowa satysfakcja, chęć rozwijania się. W grę wchodzą także kwestie takie jak dodatkowe benefity i korzyści płynące z wykonywania danej pracy, które mogą być powodem do wyboru kariery w konkretnej branży.  

W większości przypadków dodatkowe korzyści płynące z wykonywania danego zawodu wpisane są w zakres obowiązków na danym stanowisku lub kulturę firmy. Jednak nie zawsze oznacza to, że otrzymujemy je wszystkie w momencie podjęcia zatrudnienia. Jeśli wiesz, że Twoja praca daje dodatkowe możliwości i korzyści postaraj się o nie. Jeśli znasz swoją wartość dla przedsiębiorstwa, z pewnością łatwiej Ci będzie o nie zawalczyć. Pracodawcy lubią dbać o swoich najlepszych pracowników i starają się im zapewnić takie warunki, w których będą mogli się rozwijać, czerpać satysfakcję z pracy i nie będą zastanawiali się na zmianą.

Benefity do wynagrodzenia
Dodatkowe korzyści z pracy mogą przybierać różne formy. Bilety do kina, zwrot pieniędzy za dojazdy do pracy, dofinansowanie do posiłków w firmowej stołówce to tylko przykłady. Jeśli chcesz z nich korzystać, a nie są przydzielane domyślnie, upewnij się, że Twój szef wie, iż jesteś nimi zainteresowany. Korzystaj z zaproszeń na firmowe spotkania, pojawiaj się tam, gdzie mogą na Ciebie czekać dodatkowe korzyści. Nie bądź zbyt selektywny. Jakość dodatków i benefitów bywa różna, jednak jeśli nagle zaczniesz ignorować pojedyncze zaproszenia, możesz w pewnym momencie zostać zapomniany – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Wartością dodaną do pensji będzie także możliwość pracy zdalnej, zagraniczne, służbowe wyjazdy czy urlopy naukowe. Wynikają z reguły systemu pracy, w jakim funkcjonuje firma i zajmowanego stanowiska. W tym przypadku najważniejsze jest, żeby przynosiły korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

Dziennikarz na wystawie, marketingowiec w podróży
Każdy zawód ma swoje charakterystyczne cechy, daje specyficzną wiedzę i doświadczenie. W różnych branżach możemy także spodziewać się różnych benefitów. Na co może liczyć nauczyciel, a na co finansista?

Dziennikarstwo – nieważne, czy zajmujesz się modą, finansami, sztuką, sportem czy urodą. Jako dziennikarz będziesz mógł liczyć na darmowe zaproszenia na różnego rodzaju pokazy, targi, wystawy i konferencje. Twoja dziennikarska legitymacja nie raz ułatwi Ci wejście na wydarzenia specjalne, a nawet może pomóc zapewnić lepsze miejsca na interesującym Cię spotkaniu. Z reguły będziesz mógł także liczyć na zwroty kosztów podróży czy jedzenia. W końcu bywanie będzie jednym z Twoich zawodowych obowiązków.  

Szkolnictwo – oczywistą korzyścią bycia nauczycielem czy wykładowcą są wakacje. Długi okres, w którym nie odbywają się lekcje można spędzić na odpoczynku, jednocześnie mając zapewnioną pracę i wynagrodzenie. Korzyścią są także środki finansowe na rozwijanie kariery, różnego rodzaju szkolenia i seminaria, których celem jest zdobywanie nowej wiedzy i podnoszenie nauczycielskich kwalifikacji. Dodatkową zaletą mogą być dotowane posiłki w szkolnej stołówce czy możliwość korzystania z zasobów szkoły, takich jak siłownia czy sala komputerowa.

Bankowość – wchodząc do świata wielkich pieniędzy i inwestycji możesz być pewien, ze nawet nie będąc top menedżerem, ale członkiem zespołu przyczyniającym się do sukcesu firmy, będziesz mógł liczyć na benefity. Wstęp na klubów sportowych, opłacane przez firmę przejazdy taksówkami, także po godzinach pracy, prywatna opieka medyczna, czy najlepsze ubezpieczenia emerytalne stają się w tej branży codziennością.

Sprzedaż i marketing – istnieją znaczące różnice między pracą w agencji, a pracą po stronie klienta. Jednak niezależnie od tego, po której stronie będziesz, możesz być pewien benefitów wynikających z pracy w tej branży. Na Twoją pracę będą składały się m.in. spotkania z klientami, a co za tym idzie służbowa karta na taksówki oraz obiady czy kolacje na mieście, oczywiście opłacane przez firmę. Szczególnie pracując dla dużych firm, możesz liczyć na darmowe zaproszenia na duże wydarzenia sportowe, czy przedpremierowe pokazy filmów. I choć większość takich wyjść wiąże się z pracą i budowaniem relacji z klientem, warto jednak się poświęcić.

Sektor publiczny – również praca w sektorze publicznym może wiązać się z dodatkowymi korzyściami. Dotowanie posiłków w służbowych sytuacjach, czy popularne „wczasy pod gruszą”, czyli dopłaty do urlopu. Pracownicy firm prywatnych mogą raczej zapomnieć o takich dodatkach. Być może nieoczywistym, jednak ważnym benefitem jest także pewność zatrudnienia. W sektorze publicznym pracownicy z reguły mogą pochwalić się wieloletnim stażem, co w prywatnych przedsiębiorstwach staje się rzadkością.