Studia stacjonarne

Studia I stopnia
GEOGRAFIA
GEOINFORMACJA
GEOMONITORING
GOSPODARKA PRZESTRZENNA
TURYSTYKA I REKREACJA
 
Studia II stopnia
GEOGRAFIA
GEOINFORMACJA
PLANOWANIE I ORGANIZACJA PRZESTRZENI
TURYSTYKA ZRÓWNOWAŻONA
 

Podyplomowe

ANALITYK GIS - STUDIA PODYPLOMOWE

ul. Narutowicza 88

90-139 Łódź

tel. (042) 665 59 10

www.geo.uni.lodz.pl

http://informatory.uni.lodz.pl/

    • GEOGRAFIA

      Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów geografia

      GEOGRAFIA jest jednym z najdłużej istniejących kierunków studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Na kierunku tym studenci są kształceni z zakresu zarówno szeroko rozumianej geografii fizycznej jak i geografii społeczno-ekonomicznej. Oprócz zajęć prowadzonych w formie wykładów, ćwiczeń, seminariów itp., ważnym elementem studiów geograficznych są zajęcia terenowe, dzięki którym student ma możliwość wykorzystania i poszerzenia swojej wiedzy w praktyce.

      Poza przedmiotami obowiązkowymi, na wydziale oferowana jest duża pula zajęć do wyboru, co pozwala na samodzielne kształtowanie programu nauczania i dostosowanie go do indywidualnych zainteresowań studenta. Studia geograficzne są studiami dwustopniowymi realizowanymi w systemie stacjonarnym. Po ukończeniu studiów licencjackich, dających rzetelną i bardzo wszechstronną wiedzę geograficzną, absolwenci mogą kontynuować kształcenie na studiach magisterskich, wybierając jedną z wielu specjalności oferowanych przez Wydział Nauk Geograficznych.

      Wymagania rekrutacyjne

       

      Studia I stopnia
       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Geografia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

      • Geografia
      • Jeden przedmiot do wyboru spośród: język polski, język obcy, matematyka, informatyka, historia, WOS, biologia
      • Dwa przedmioty do wyboru spośród: język polski, język obcy, matematyka, informatyka, historia, WOS, biologia
       

       

      Studia II stopnia
       
      Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Geografia jest złożenie wymaganych dokumentów - w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń o przyjęciu na studia decyduje konkurs dyplomów.
       

    • GEOINFORMACJA

      Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów geoinformacja

      Kierunek studiów GEOINFORMACJA prowadzony jest na Wydziale Nauk Geograficznych przy współudziale Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.

      Aktualne potrzeby współczesnego świata, jego rozwój opiera się w dużej mierze na innowacyjnych rozwiązaniach interdyscyplinarnych. Geoinformację można zaliczyć do jednego z nich, gdyż łączy metody i narzędzia badawcze z zakresu nauk przyrodniczych, a także częściowo ścisłych i społecznych.

      Opis współczesnego świata w ujęciu przestrzennym wymaga kompleksowego spojrzenia na człowieka i przyrodę. Z tego powodu w przedmiotach studiów znajdują się zagadnienia związane nie tylko z zarządzaniem informacją geograficzną, ale również opisem zjawisk zachodzących w przestrzeni, ich analizą, interpretacją i upowszechnianiem, z wykorzystaniem metod matematycznych i narzędzi informatycznych. 

      Studia umożliwiają łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi (obsługa profesjonalnego oprogramowania GIS w pracowni informatycznej, pozyskiwanie danych przestrzennych w terenie, praktyki zawodowe) oraz działalność w kołach naukowych, zgodnie z zainteresowaniami studentów.

      Wymagania rekrutacyjne

       

      Studia I stopnia
       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Geoinformacja brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

      • Jeden przedmiot do wyboru spośród: geografia, matematyka, informatyka, fizyka
      • Jeden przedmiot do wyboru spośród: geografia, historia, WOS, matematyka, informatyka, fizyka, język polski, język obcy
      • Dwa przedmioty do wyboru spośród: geografia, historia, WOS, matematyka, informatyka, fizyka, język polski, język obcy
       

       

      Studia II stopnia
       
      Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Geoinformacja jest złożenie wymaganych dokumentów - w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń o przyjęciu na studia decyduje konkurs dyplomów.

       

    • GEOMONITORING

      Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów geomonitoring

      Założenia oraz program kierunku studiów geomonitoring oparto na ponad półwiecznych doświadczeniach kolejnych pokoleń naukowców, prowadzących badania w ramach instytutów, katedr, zakładów i pracowni, reprezentujących dyscyplinę nauk o Ziemi i środowisku. 
      W toku studiów studenci zdobywać będą wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnych technik pomiarowych wielu zjawisk i procesów generowanych w atmosferze, hydrosferze i litosferze oraz sferach pośrednich. Nauczą się zasad gromadzenia, archiwizowania, weryfikacji i przetwarzania danych pochodzących z geomonitoringu. Poznają dogłębnie właściwości i procesy w tych sferach zachodzące oraz metodologię nauk, których podmiotem są owe sfery. Zakres programowy studiów kładzie duży nacisk na przyrodniczo-techniczny charakter prowadzonych zajęć. Często bowiem zdarzało się, że przyrodnicy oraz inżynierowie środowiska opisywali te same procesy i zjawiska w odmienny sposób. 
      Program zajęć obejmuje szeroki zakres ćwiczeń terenowych, związanych z praktycznymi umiejętnościami przygotowywania stanowisk pomiarowych, obsługą aparatuty pomiarowej oraz wyjazdy studialne do instytucji zajmujących się monitoringiem środowiska. Ponadto oferowany jest szeroki wachlarz przedmiotów praktycznych, warsztatowych, w tym obsługa aplikacji opartych o technologie GIS.
      Studia przygotowują do do realizacji zadań w ramach państwowych służb związanych z monitoringiem środowiska, jak również instytucji zajmujących się ocenami oddziaływania na środowisko i konsultingiem środowiskowym.

       

      Wymagania rekrutacyjne

       

      Studia I stopnia
       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Geomonitoring brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

      • Geografia
      • Jeden przedmiot do wyboru spośród: język polski, język obcy, matematyka, informatyka, historia, WOS, biologia
      • Dwa przedmioty do wyboru spośród: język polski, język obcy, matematyka, informatyka, historia, WOS, biologia
       

    • GOSPODARKA PRZESTRZENNA

      Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów gospodarka przestrzenna

      Studia licencjackie / Studia inżynierskie. Program studiów na kierunku GOSPODARKA PRZESTRZENNA przygotowuje absolwentów do realizacji zadań i pełnienia obowiązków z zakresu szeroko rozumianej gospodarki przestrzennej, czyli racjonalnej organizacji przestrzeni dla potrzeb społeczeństwa.
      Osiąganie pożądanych na danym obszarze celów społecznych i gospodarczych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, poszanowania wartości przyrodniczych i kulturowych, wymaga od absolwentów kierunku rozległej interdyscyplinarnej wiedzy o procesach i mechanizmach funkcjonowania współczesnych społeczeństw w przestrzeni,  umiejętności planowania i urządzania środowiskiem stosownie do potrzeb i zagrożeń wynikających z rozwoju cywilizacyjnego. 
      W toku studiów realizowane są zajęcia dostarczające zintegrowanej wiedzy z zakresu przyrodniczych, ekonomicznych, społecznych i prawnych uwarunkowań gospodarowania, rozwijające umiejętności właściwej oceny wpływu środowiska na kierunki zagospodarowania oraz zwrotnego oddziaływania zagospodarowania na środowisko. Program wyróżnia się środowiskowym, ekologicznym i przestrzennym podejściem do problemu gospodarowania.
      Studia umożliwiają połączenie wiedzy teoretycznej z doświadczeniem zdobytym w trakcie licznych zajęć terenowych oraz projektowych. Rozwijają umiejętności posługiwania się oprogramowaniem komputerowym z rodziny GIS oraz CAD wspierającym proces planowania przestrzennego. Ponadto studenci mają możliwość poszerzania swojej wiedzy, zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami, na wykładach fakultatywnych.
      Wymagania rekrutacyjne

       

      Studia I stopnia
       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Gospodarka przestrzenna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

      • Jeden przedmiot do wyboru spośród: geografia, matematyka, informatyka, historia, WOS, język obcy
      • Jeden przedmiot do wyboru spośród: geografia, matematyka, informatyka, WOS, język obcy, historia
      • Dwa przedmioty do wyboru spośród: geografia, matematyka, informatyka, WOS, język obcy, historia
       
       

    • PLANOWANIE I ORGANIZACJA PRZESTRZENI

      Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów planowanie i organizacja przestrzeni

      Program studiów obejmuje pogłębioną wiedzę i kompetencje z zakresu organizacji przestrzeni, planowania działalności społeczno-gospodarczej z uwzględnieniem wartości przyrodniczych oraz zasad rozwoju zrównoważonego. Wyróżnia się przestrzennym podejściem do problemu oraz kształceniem umiejętności praktycznych. 

      Plan studiów składa się z trzech zasadniczych elementów: modułów podstawowych, obowiązkowych dla wszystkich studentów, modułów do wyboru oraz przedmiotów autorskich. Duży udział modułów do wyboru pozwala na indywidualizację ścieżki kształcenia. Student ma możliwość kształtowania programu studiów dostosowując go do swoich zainteresowań, predyspozycji, aktualnego lub przyszłego miejsca pracy. 

      W toku studiów realizowane są aktywne formy zajęć np.: liczne prace projektowe, opracowania planistyczne, ćwiczenia symulacyjne. Przekazywana wiedza i kształtowanie umiejętności praktycznych obejmują m.in.: problemy rewitalizacji i kształtowania przestrzeni publicznych; planowania i ewaluacji inwestycji transportowych; oceny lokalizacji inwestycji gospodarczych; wyceny nieruchomości mieszkaniowych; przygotowania projektów inwestycyjnych; rewitalizacji obszarów i obiektów zdegradowanych oraz adaptacji miast do zmian klimatycznych.

      Analizowane są uwarunkowania, procesy i efekty zagospodarowania przestrzeni w ścisłym powiązaniu z praktyką podejmowania decyzji planistycznych. Studia poszerzają umiejętność posługiwania się oprogramowaniem komputerowym wspierającym proces planowania przestrzennego. Rozwijane są także umiejętności z zakresu analizy, przetwarzania i wizualizacji danych przestrzennych przy wsparciu specjalistycznych aplikacji takich jak: ArcMap, AutoCAD Map oraz AutoCAD Civil 3D, InfraWorks.

      Wymagania rekrutacyjne

       


      Studia II stopnia
       
      Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Planowanie i organizacja przestrzeni jest złożenie wymaganych dokumentów. W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń konkurs dyplomów.

    • TURYSTYKA I REKREACJA

      Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów turystyka i rekreacja

      Głównym celem kształcenia jest wyposażenie absolwenta w wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, umożliwiające samodzielne, podstawowe badanie, analizowanie i syntetyzowanie relacji kształtujących przestrzeń turystyczną i rekreacyjną, w tym prawidłowe rozumienie wzajemnych relacji między środowiskiem przyrodniczym i antropogenicznym a działalnością gospodarczą człowieka, dynamiki tych relacji oraz ich wpływu na zmiany w funkcjonowaniu przestrzeni turystycznej i rekreacyjnej, zróżnicowanej terytorialnie.

      Studia obejmują moduły podzielone na przedmioty ogólnouczelniane, podstawowe, fakultatywne i specjalnościowe. W module zajęć praktycznych szczególną wagę przyłożono do ćwiczeń terenowych (obejmujących zarówno aspekty poznawcze, jak i praktyczne) oraz praktyk zawodowych. W ramach przedmiotów fakultatywnych  wiedza przekazywana studentom ma charakter specjalistyczny, związana jest z dorobkiem i osiągnięciami kadry naukowej Instytutu Geografii Miast i Turyzmu oraz kadry współpracującej z Instytutem, reprezentującej zawody branżowe, posiadającej wiedzę i doświadczenie praktyczne.

      Tworząc program uwzględniono: wzorce międzynarodowe, przygotowanie absolwentów do potrzeb rynku pracy, przygotowanie do bycia aktywnym obywatelem w demokratycznym społeczeństwie, a także szeroko rozumiany rozwój osobowy osób kształconych, w tym podtrzymanie i rozwój podstaw tzw. wiedzy zaawansowanej.

      Wymagania rekrutacyjne

       

      Studia I stopnia
       

      W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Turystyka i rekreacja brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

      • Geografia
      • Język obcy
      • Dwa przedmioty do wyboru spośród: historia, WOS, matematyka, informatyka, j. polski
       

       

      Studia II stopnia
       
      Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Turystyka i rekreacja jest wynik egzaminu wstępnego z elementami: geografii, turystyki, rekreacji i hotelarstwa.
       

    • TURYSTYKA ZRÓWNOWAŻONA

      Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów turystyka zrównoważona

      Kierunek Turystyka Zrównoważona będzie kształcić w zakresie wdrażania i realizacji celów zrównoważonego rozwoju w turystyce i rekreacji, określonych w rezolucji „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu 25 września 2015 r.

      W trakcie dwuletnich studiów słuchacze dowiedzą się m.in.:

      • jak świadomie organizować turystykę i przestrzeń turystyczną, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju oraz takimi ideami, jak Leave No Trace, Slow Tourism, 
      • Ecotourism, Slow City, Green City,
      • jak odpowiedzialnie i etycznie czerpać  z zasobów przyrodniczych i antropogenicznych oraz jak chronić dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe dla przyszłych pokoleń,
      • jak dbać o swoje  otoczenie w duchu poszanowania drugiego człowieka,
      • jak tworzyć i organizować lokalne produkty turystyczne i jak promować lokalność.

      Przekazana wiedza akademicka będzie wsparta analizą przykładów dobrych  praktyk z Polski i świata. Studenci zapoznają się  z narzędziami badawczymi (w tym GIS), pozwalającymi na naukowe zrozumienie zjawisk we współczesnej turystyce i rekreacji, metodami planowania przestrzeni turystycznej oraz sposobami budowania strategii turystycznych.

      Do wyboru zaproponowane zostaną przedmioty fakultatywne, prowadzone w języku polskim i angielskim, obejmujące szeroką problematykę zrównoważonego  rozwoju w turystyce i rekreacji. Podczas ćwiczeń terenowych słuchacze odbędą badania naukowe oraz poznają przykłady realizacji celów zrównoważonego rozwoju w turystyce w wybranym regionie Polski. Będą mieć możliwość wzięcia udziału w projektach badawczych i edukacyjnych w kraju i za granicą, realizujących problematykę turystyki zrównoważonej.

      Wśród głównych przedmiotów należy wymienić: problemy współczesnego świata, podstawy turystyki, globalne problemy turystyki, etyka zrównoważonego rozwoju, społeczne aspekty zrównoważonego rozwoju, polityki zrównoważonego rozwoju, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w turystyce, infrastruktura w turystyce zrównoważonej, metodologia badań turystyki, metody badań ilościowych i jakościowych, GIS, przestrzeń turystyczna, planowanie przestrzenne w turystyce, strategie rozwoju turystyki, English Workshops, projekt badawczy.

      Zajęcia poprowadzą pracownicy naukowi UŁ, a w ramach wykładów eksperckich naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz zaproszeni goście.

    • ANALITYK GIS - STUDIA PODYPLOMOWE

      Absolwenci studiów co najmniej pierwszego stopnia. Do uczestnictwa zapraszani są absolwenci dowolnych kierunków studiów wyższych, doktoranci, pracownicy rożnych firm pragnący pogłębić wiedzę i umiejętności w zakresie GIS. Oczekujemy od kandydatów podstawowej wiedzy i umiejętności posługiwania się komputerem i programami biurowymi.

      Dowiedz się więcej

       

 

 

łódź akademicka