informatyka pł studia łódź

Informatyka – Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka w programie kształcenia oferuje 47 kierunków studiów, na 10 wydziałach. Jednym z nich jest kierunek Informatyka, prowadzony na studiach I i II stopnia.

Politechnika Łódzka należy do grona dwunastu polskich uczelni, które znalazły się w międzynarodowym rankingu „Times Higher Education World University Ranking”, a także jest czwartą najchętniej wybieraną uczelnią w kraju według raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wybierając studia informatyczne na Politechnice Łódzkiej, wybierasz studia na jednej z najbardziej innowacyjnych i kreatywnych uczelni.

Informatyka na Politechnice Łódzkiej realizowana jest na dwóch wydziałach: Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej oraz na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Ponadto, łódzka uczelnia techniczna oferuje studia w języku angielskim, w Centrum Kształcenia Międzynarodowego – International Faculty of Engineering.

Informatyka na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej to możliwość nabycia umiejętności projektowania i programowania systemów informatycznych oraz praktycznego zaznajomienia się z sieciami komputerowymi, bazami danych oraz grafiką komputerową. Wydział współpracuje z wiodącymi producentami oprogramowania Microsoft Academy i Oracle Academy, dzięki którym studenci uczą się z materiałami szkoleniowymi i uzyskują znaczące w branży certyfikaty.

Na studentów tego kierunku czekają liczne specjalności. Są to: Grafika komputerowa i multimedia, Inżynieria oprogramowania i analiza danych, Sieci komputerowe i systemy mobilne, Systemy informatyczne i bazy danych oraz Technologie gier i symulacji komputerowych. Z tak szerokim wykształceniem, absolwenci zatrudniani są jako: programiści, analitycy i inżynierowie systemowi, administratorzy baz danych, graficy komputerowi, projektanci i programiści gier komputerowych, testerzy oprogramowania, testerzy systemów informatycznych i teleinformatycznych, administratorzy i projektanci sieci komputerowych, specjaliści w systemach instalacji i systemów IT.

Informatyka na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki to druga opcja zdobycia bogatej wiedzy i umiejętności. Wydział współpracuje z wieloma znaczącymi firmami branży ICT, które biorą udział w przygotowaniu i aktualizowaniu programu studiów, a także – co ważne dla każdego studenta – oferują wiele atrakcyjnych praktyk i staży. Wśród specjalności znajdują się: Bazy danych i systemy ekspertowe, Inżynieria oprogramowania, Systemy sieciowe, Technologie internetowe.

Kandydaci na studia bardzo często zadają wiele pytań, związanych z wybraną uczelnią. Jakie ma Politechnika Łódzka opinie? Krzysiek, absolwent Informatyki mówi: „Studia informatyczne na Politechnice łódzkiej otworzyły mi wiele drzwi, ale też pokazały że w tej materii trzeba się bez przerwy rozwijać, żeby nie zostać w tyle. Zdobyłem wykształcenie w zawodzie, który chyba bez cienia wątpliwości można nazwać obecnie najlepiej opłacanym.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Informatykę na Politechnice Łódzkiej:

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • samodzielnie rozwiązuje problemy typowe dla interdyscyplinarnych projektów inżynierskich,
 • pracuje indywidualnie i zespołowo realizując przedsięwzięcia programistyczne,
 • posiada wiedzę w zakresie systemów rozproszonych i platform mobilnych,
 • posiada wiedzę na temat środowiska aplikacyjnego dla platformy Java EE,
 • rozwiązuje różnorodne problemy związane z nowoczesnymi technologiami informatycznymi.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Informatyka:

Absolwent Politechniki Łódzkiej, kierunku Informatyka znajdzie zatrudnienie jako:

 • programista,
 • analityk i inżynier systemowy,
 • administrator baz danych,
 • grafik komputerowy,
 • projektant i programista gier komputerowych,
 • tester oprogramowania,
 • administrator i projektant sieci komputerowych,
 • specjalista w systemach instalacji.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze*:

Aby dostać się na Informatykę na Politechnice Łódzkiej należy, przede wszystkim, skupić się na matematyce. Oprócz „królowej nauk”, w procesie rekrutacji liczą się: język obcy, fizyka, chemia, informatyka.

*wymagania rekrutacyjne czasem się zmieniają, dokładne informacje znajdziesz tutaj