Od roku 2000 Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi organizuje połączony z wystawą konkurs najlepszych dyplomów minionego roku. Pomysłodawcą tej imprezy była prof. Krystyna Nadratowska-Górska, ówczesna prorektor ds. Nauki i Promocji, zaś jej wieloletnim komisarzem - prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.
Wystawa pokazuje, jak równolegle i wskutek wzajemnych oddziaływań odbywa się proces kształcenia. Jest to proces, którego obrazem jest suma autorytetów: pedagogów kształcenia ogólnoplastycznego, specjalistów kształcenia kierunkowego i indywidualności dyplomantów. „Rocznik" jest prezentacją właśnie takiej współpracy i unikatowych rozwiązań. Zawiera dyplomy studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia z czterech wydziałów stanowiących Akademię: Wydziału Grafiki i Malarstwa, Tkaniny i Ubioru, Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Sztuk Wizualnych. Na każdym z nich podstawą kształcenia jest ogólne przygotowanie artystyczne z takimi przedmiotami, jak malarstwo, rysunek, rzeźba, kompozycja, grafika warsztatowa, fotografika czy techniki multimedialne. Mogą się one także stać tematami dyplomowymi, bądź służyć kształceniu osobowości artystycznej w specjalizacjach dyplomowych dotyczących designu, architektury wnętrz, grafiki użytkowej: projektowaniu plakatów, druków, wydawnictw, gobelinów, dywanów, druków na tkaninie, odzieży, biżuterii, obuwia oraz innych form przemysłowych.
 
Patronat honorowy nad wystawą tradycyjnie obejmują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki i Marszałek Województwa Łódzkiego. Dzięki uprzejmości Dyrektora Norberta Zawiszy, kolejne wystawy prezentowane są zawsze we wspaniałych wnętrzach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 282.