Previous Frame

WŁASNY BIZNES W ŁODZI

Pewnie wielu z was chciałoby być sobie samemu sterem, żeglarzem, okrętem, jeśli chodzi o kwestie związane z zatrudnieniem. Sztuka ta nie należy pewnie do najłatwiejszych, ale jeśli masz dobry pomysł na biznes, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować. Pokażemy ci, jak to zrobić.
 
Oczywiście początki zazwyczaj wymagają ogromnej cierpliwości i samozaparcia, ale przy odpowiednim podejściu pierwsze potknięcia przekuć można w sukces. W takim razie zacznijmy od poszukiwania…
 
Pomysł na biznes
 
Zastanawiając się nad kierunkiem własnej działalności biznesowej, musisz rozważyć wiele za i przeciw. Dokładnie przemyśleć wszystko od początku do końca, wielokrotnie. Stawiaj na unikalne pomysły. Tylko takie mają szansę sprawdzić się na rynku jako wyróżniające się i proponujące innowacyjne rozwiązania. Oczywistość do sukcesu z pewnością cię nie doprowadzi. A jeśli coś zajmuje cię w sposób szczególny i czujesz, że potencjał twojego pomysłu jest znaczny, to na niego właśnie postaw. Robienie tego, co cię interesuje, może przynieść zdecydowanie lepsze rezultaty niż zajmowanie się czymś, co nie budzi żadnych emocji, a jeśli już, to tylko negatywne. Pomysł na biznes zgodny z twoimi pasjami ma większe szanse na przetrwanie w okresie kryzysu, a i ewentualni partnerzy czy inwestorzy chętniej udzielą wsparcia osobie doskonale odnajdującej się w danej tematyce. Wystarczy, że zarazisz ich swoją pasją i pokażesz, że właśnie to ci w duszy gra. 
 
Czym powinien się jeszcze odznaczać dobry pomysł na biznes? Na początku najbezpieczniej byłoby postawić na coś prostego, skierowanego do ściśle określonej grupy odbiorców. I choć bez wątpienia wszechstronne podejście w biznesie jest bardzo istotne, to szczególnie we wstępnej fazie jego realizacji należałoby się skupić na jednej koncepcji. Planując swoją działalność, postaraj się również ograniczyć etapy rozwoju firmy pozwalające na osiągnięcie zysków do jak najmniejszej liczby kroków. Wówczas zminimalizujesz ryzyko i – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – już w dość krótkim czasie będziesz mógł cieszyć się swoimi pierwszymi małymi sukcesami.
 
Badanie rynku
 
Bardzo ważnym punktem na etapie przygotowywania biznesplanu jest dokładna diagnoza potrzeb potencjalnych klientów oraz sytuacji panującej na rynku, na który zamierzasz wkroczyć. Dobra znajomość grupy docelowej pozwoli ci jak najlepiej dostosować swój produkt czy usługę do jej specyfiki, orientacja w branżowych realiach i sytuacji konkurencji powoli zaś skrupulatniej zaplanować swoje działania. Warto zastanowić się, czy rynek, na którym zmierzamy funkcjonować, jest dostatecznie szeroki i czy ma przed sobą perspektywy rozwoju. Jeśli tak, to i nasz biznes będzie mógł rozkwitać razem z nim. Bez tej wiedzy twój sukces może się okazać nieosiągalny, a poczynione inwestycje niezwykle kosztowne.
 
Nic tak bardzo nie szkodzi jakiejkolwiek koncepcji jak bezkrytyczne podejście do niej. Dlatego też warto spróbować spojrzeć na nią z pewnej perspektywy, dostrzec jej wady i zalety i wyeliminować ewentualne błędy. Wówczas, jeszcze na etapie projektowania, uda ci się uniknąć problemów, które w fazie realizacji mogłyby się okazać zabójcze. Własne krytyczne spojrzenia na biznesową ideę może być jednak niewystarczające. Dlatego warto skonsultować ją z osobami mającymi jakiekolwiek doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Często bardzo wiele może również przynieść opinia wypowiedziana przez osobę zupełnie nieorientującą się w danej tematyce, posiadającą czyste a przez to niekiedy bardziej krytyczne spojrzenie. I nie obawiaj się, że ukradnie ci ona twój pomysł. Jak zdążyłeś się pewnie już zorientować, wprowadzenie własnego biznesu na rynek nie jest wcale takie łatwe.
 
Z pomocą przyjść mogą także jednostki, które udzielą ci specjalistycznej pomocy. O kilku z nich pisaliśmy już w tekście poświęconym instytucjom otoczenia biznesu (m.in. ŁARR, TechnoPark, ŁSSE czy Buisness Link). W potrzeby młodych ludzki skierowana jest również działalność Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, które działają m.in. przy uczelniach. Ich pracownicy posłużą ci fachową radą oraz będą w stanie zaproponować różnego rodzaju pomoc, m.in. miejsce do pracy czy możliwość prowadzenia działalności pod szyldem AIP, bez konieczności jej rejestrowania.
 
Źródło finansowania
 
Początkujący przedsiębiorcy bardzo często potrzebują wsparcia finansowego na prowadzenie swojej działalności. Najbezpieczniej dla ciebie byłoby pozyskać jednego inwestora, co pozytywnie wpłynie na stabilność działalności i jej rozwój. W takiej sytuacji z pomocą przyjść mogą m.in. tzw. aniołowie biznesu, czyli firmy bądź przedsiębiorcy, którzy decydują się udzielić wsparcia w zamian za partycypowanie w zyskach. Pozostaje jednak pytanie, jak dotrzeć do takiego potencjalnego inwestora. Oczywiście bardzo pomocna może się okazać znajomość rynku i funkcjonujących na nim przedsiębiorstw, ale współcześnie istnieją narzędzia, które nieco ułatwiają poszukiwanie owych aniołów. Należą do nich m.in. strony takie jak AngelList czy FundersClub. Na portalach tych w jednym miejscu można znaleźć zarówno firmy potrzebujące wsparcia, jak i potencjalnych inwestorów. A ich pomoc nie ogranicza się jedynie do aspektu finansowego, ale może się także przełożyć na opiekę merytoryczną wnikającą ze zdobytego wcześniej doświadczenia rynkowego. Istnieją także specjalne instytucje, które zajmują się wyszukiwaniem kreatywnych pomysłów biznesowych i dopasowywaniem do nich odpowiednich patronów. 
 
Dobrym pomysłem jest również wystartowane w konkursach, które umożliwiają zdobycie środków na rozkręcenie biznesu, organizowanych np. przez jednostki samorządu terytorialnego. Jednym z nich jest „Młodzi w Łodzi – Mam Pomysł na Biznes”. Na najlepsze projekty biznesowe czekają w nim nagrody pieniężne, rzeczowe czy wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń i porad w zakresie opracowywania biznesplanu, rachunkowości, tworzenia modelu biznesowego oraz marketingu. W konkursie udział wziąć mogą osoby w wieku 18-35 lat, które mają nowatorski pomysł na biznes i chcą go realizować w Łodzi oraz właściciele początkujących firm działających na rynku nie dłużej niż rok. 
 
Nieco inną formę wsparcia proponuje zaś działanie pod nazwą „Lokale dla kreatywnych”. Jest ono skierowane do osób, które chciałyby prowadzić swoją firmę w ścisłym centrum miasta, w jednym z pomieszczeń stanowiących jego własność. Warunkiem jest prowadzenie działalności handlowej lub usługowej związanej z designem czy sztuką, propagowaniem szeroko pojętej kultury. W zamian zaś uzyskać można doskonałą lokalizację, która pomoże ci rozwinąć skrzydła.
 
To oczywiście tylko niektóre z form wsparcia, jakie możesz uzyskać. W założeniu działalności pomoże ci z pewnością powiatowy urząd pracy, skorzystać możesz także z usług jednostek, które zajmują się funduszami europejskimi. Być może to właśnie stamtąd zdobędziesz dofinansowanie na postawienie swoich pierwszych kroków w biznesie.