Previous Frame

BRANŻE, KTÓRE W ŁODZI ROZWIJAJĄ SIĘ NAJSZYBCIEJ

ZASTANAWIACIE SIĘ PEWNIE, JAKIE BRANŻE ROZWIJAJĄ W ŁODZI NAJSZYBCIEJ I NAJBARDZIEJ EFEKTYWNIE? KTÓRE Z NICH DAJĄ SZANSĘ NA ZNALEZIENIE DOBREJ PRACY I DOSKONALENIE SWOICH UMIEJĘTNOŚCI? PRZYGOTOWALIŚMY DLA WAS PRZEGLĄD NAJBARDZIEJ PERSPEKTYWICZNYCH  SEKTORÓW GOSPODARKI W SKALI NASZEGO REGIONU.
 
Miasto możliwości – takiego określenia używają inwestorzy w odniesieniu do Łodzi. Składa się na to jej położenie w sercu Polski, ale i Europy, rozwijająca się infrastrukturakomunikacyjna, zapewniająca łatwy dostęp do największych centrów biznesowych na całym Starym Kontynencie czy wreszcie bogate aplecze akademickie. Tym samym kluczowymi dla miasta i regionu gałęziami przemysłu stały się m.in. logistyka i transport, ale także biotechnologia, sektory IT, BPO, produkcja AGD, a nawet gier komputerowych. To również tutaj prestiżowe międzynarodowe firmy lokują swoje centra badań i rozwoju.
 
LOGISTYKA I TRANSPORT
Była już mowa o atutach Łodzi wynikających z jej położenia na styku wielu szlaków komunikacyjnych, ciągle rozwijającej się i tak już rozbudowanej sieci transportowej, by wymienić chociażby budowę dworca Łódź Fabryczna czy też sieci autostrad i dróg ekspresowych. Skutkuje to dużą liczbą firm logistycznych, które lokują się w Łodzi. Wśród nich warto wymienić: Raben Polska, DB Schenker, DHL Express Poland, DSV Solutions, Hatrans Logistics, Rossmann SDP czy Spedimex. A o sile potencjału tego sektora w naszym mieście świadczy chociażby fakt, że swoje miejsce zatrudnienia znalazło w nim ponad szesnaście tysięcy osób i liczba ta cały czas rośnie. Jeśli więc chcielibyście do niego dołączyć, wybierzcie specjalności związane z logistyką i transportem takie jak: kierownik działu logistyki, specjalista ds. logistyki, specjalista ds. łańcucha dostaw, specjalista ds. obsługi klienta, specjalista ds. zakupów, spedytor krajowy czy międzynarodowy.
 
BIOTECHNOLOGIA
Biotechnologia to niezwykle istotny z gospodarczego punktu widzenia sektor przemysłu, który wykorzystuje różnorodne procesy biologiczne do celów technologicznych. Dzięki niemu właśnie mamy szansę uświadomić sobie, jak wielki potencjał, mogący udoskonalać rzeczywistość, drzemie w żywych organizmach. Z doświadczenia biotechnologów korzysta się m.in. w medycynie, przemyśle, ochronie środowiska i rolnictwie, co skutkuje dostępem do coraz to doskonalszych leków, redukcją kosztów i nakładów energii, zmniejszeniem ilości odpadów, lepszą diagnostyką itp.  W regionie łódzkim jednym z wiodących ośrodków biotechnologicznych jest działający w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologiczny BioNanoPark. Ta prężnie działająca jednostka to obecnie jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. W Łodzi reprezentują ją także firmy takie jak: Mabion czy Proteon Pharmaceuticals. 
 
Absolwenci biotechnologii zatrudniani są w firmach o różnego rodzaju specjalnościach, m.in. w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i chemicznym. Mają oni także szansę pracować w placówkach naukowych, jednostkach związanych z ochroną zdrowia i środowiska, ośrodkach hodowli roślin i zwierząt, biologicznych i biotechnologicznych laboratoriach kontrolnych czy placówkach badawczych.
 
IT 
IT to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi globalnej gospodarki, której specjaliści z pewnością nie mogą narzekać na kłopoty z zatrudnieniem. W Łodzi np. Bezrobocie wśród informatyków jest ujemne, a rynek potrafi przyjąć każdą liczbę specjalistów. Z czego to wynika? Zapotrzebowanie na produkty informatyczne na świecie cały czas wzrasta, szczególnie w krajach rozwijających się i dotyczy to każdego rodzaju produkcji zarówno hardware, jak i software, edukacji, doradztwa, sprzedaży czy wreszcie przetwarzania danych. 
 
W Łodzi od lat mieściły się i rozwijały firmy z branży informatycznej. Obecnie pracuje w nich ponad osiem tysięcy osób, co skutkuje silną pozycją miasta na polskiej mapie IT. Na kondycję branży wpłynęło również powołanie w 2012 roku klastra ICT Polska Centralna badającego potrzeby rynku IT i możliwości pracy dla informatyków. Jednym z głównych celów klastra było także odpowiednie profilowanie studiów, by  absolwenci łódzkich uczelni, a zwłaszcza Politechniki Łódzkiej, byli jak najlepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Działanie to doskonale wpisuje się w potrzeby Łodzi akademickiej, która zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby absolwentów kierunków informatycznych.
 
Rozwój sektora IT nie byłby możliwy również bez efektywnej współpracy firm, lokalnego samorządu oraz środowiska akademickiego. A co daje praca w zawodzie informatyka? Bez wątpienia różnorodność  wyzwań, możliwość realizacji dużych projektów w międzynarodowym środowisku, ogromne szanse rozwoju kwalifikacji oraz wysokie zarobki. W Łodzi takie perspektywy mogą wam zaproponować m.in. Accenture Technology Solutions Center, Centrum Komputerowe ZETO S.A., Comarch, Ericpol, LSI Software, Mobica, Rule Financial, TomTom czy Transition Technologies.
 
BPO
Prowadzenie biznesu wymaga od przedsiębiorców bardzo szerokiego wachlarza działań. Dlatego niektóre z firm decydują się korzystać z zewnętrznych usługodawców reprezentujących sektor Business Process Outsourcing (BPO). Ich działalność polega na świadczeniu określonych procesów na rzecz innych przedsiębiorstw w obszarze m.in. księgowości, finansów, obsługi klienta, IT czy HR.
 
Jakie korzyści – z punktu widzenia przedsiębiorcy – może przynieść takie rozwiązanie? Przede wszystkim wiąże się ono z redukcją kosztów, szansą na znalezienie bardziej efektywnych rozwiązań dla danej firmy oraz na skupienie się na zasadniczej działalności biznesowej.
 
Według raportu opublikowanego w 2014 roku przez ABSL (Związek Liderów Usług Biznesowych w Polsce), dotyczącego rozwoju sektora BPO w Polsce, Łódź jest jednym z pięciu największych centrów outsourcingu w kraju. Dzieje się tak dzięki wyjątkowo dobremu klimatowi biznesowemu, dobrze wykształconej kadrze, a także bliskości stolicy. Nasze miasto specjalizuje się przede wszystkim w świadczeniu usług księgowych i finansowych. Aktualnie na terenie Łodzi działa około czterdziestu centrów BPO, w których pracuje około dziesięciu tysięcy osób. Wśród nich warto wymienić: Hewlett-Packard (HP), Southwestern BPO, Infosys BPO Poland, Xerox, Target BPO, SouthWestern BPS Poland, CERI International Sp. z o.o.
 
Co daje praca w BPO? Różnorodne doświadczenia, możliwość poznania międzynarodowego środowiska, pracę w młodym i energicznym zespole, a także systematyczny rozwój kwalifikacji. A kto ma szansę na zatrudnienie w firmach z tego sektora? Przede wszystkim osoby z wykształceniem wyższym, mniej istotny natomiast okazuje się kierunek ukończonych studiów. Z pewnością warto zaś postawić na znajomość języków obcych, w tym tych mniej popularnych, jak np. szwedzkiego, niderlandzkiego, fińskiego, czeskiego, norweskiego czy portugalskiego. Naprzeciw potrzebom rynku wychodzi również łódzkie środowisko akademickie, dostosowując swoje programy nauczania do potrzeb pracodawców, by wymienić chociażby Uniwersytet Łódzki z powołanymi na tej uczelni studiami na kierunku lingwistyka dla biznesu.
 
PRODUKCJA AGD
Amcor, Indesit Company, Hutchinson Polska czy B/S/H to tylko niektóre firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego, które zdecydowały się wybudować swoje fabryki w Łodzi. Dzięki temu miasto stało się jednym z dominujących w Europie ośrodków produkcji AGD. Każdego roku wytwarza się tu pięć milionów pralek, lodówek, zmywarek i suszarek, co przekłada się na 20% krajowej produkcji. Praca w firmach z tego sektora daje szansę sprawdzenia się w ogromnych, międzynarodowych koncernach. To również możliwość poszerzenia wiedzy, zapoznania się z cyklem eksploatacji produktów, pracy w młodych, dynamicznych zespołach, podejmowania nowych wyzwań i rozwoju kompetencji.
Oferowana w firmach produkujących sprzęt AGD praca dotyczy m.in. takich stanowisk jak: kierownik produkcji, inżynier procesu, inżynier produkcji czy też inżynier ds. jakości produktu.
 
PRODUKCJA GIER KOMPUTEROWYCH
Łódź jako gigant w produkcji gier komputerowych? To pozornie przesadzone określenie już w całkiem niedalekiej przyszłości może okazać się faktem. Wynika ono ze strategia promocji i komunikacji marketingowej marki Łodzi na lata 2010-2016, która zakłada szeroko pojmowane działania wspierające rozwój nowych mediów, produkcji filmowej czy gospodarki opartej na wiedzy. Ważne miejsce w tego rodzaju działaniach zajmuje również produkcja gier komputerowych i wideo. Łódź ma szansę stać się wiodącym w tej dziedzinie ośrodkiem w kraju, wspierającym całą polską branżę i oddziałującym na nią.
 
Doskonałe zaplecze w tej dziedzinie dają miastu uczelnie z powodzeniem kształcące specjalistów potrafiących tworzyć gry komputerowe na zasadach podobnych do tych obowiązujących w przypadku kinowych hitów. Absolwenci kierunków związanych z produkcją gier znajdują bez problemu zatrudnienie w firmach programistycznych, studiach graficznych i fotograficznych, przy produkcji filmowej i telewizyjnej, projektowaniu stron internetowych, w instytucjach naukowych itp.
 
B+R
Centra badań i rozwoju (B+R) powstają zazwyczaj w miejscach, w których panuje przyjazny klimat w relacjach między środowiskiem naukowym a sferą biznesu. Warunki takie spełnia Łódź, dlatego też tutaj swoje centra B+R stworzyły takie firmy produkcyjne jak Bosh und Siemens, Bank Citi Handlowy czy Samsung będący globalnym liderem technologii informatycznej. Ciekawym przykładem potwierdzającym wysokie umiejętności absolwentów kierunków informatycznych jest również firma Open RnD, która w grudniu 2013 roku otrzymała – jako pierwsza polska firma – list intencyjny dotyczący grantu rządowego Ministerstwa Gospodarki na rozbudowę Centrum Rozwoju Aplikacji.